Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
250 rocznica pierwszej koronacji
8 września 1763 roku arcybiskup lwowski Wacław Sierakowski nałożył na skronie Rzeszowskiej Pani pierwsze korony, poświęcone uprzednio przez papieża Benedykta XIV. W uroczystościach tych, jak podają kroniki, wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Uhonorowanie sanktuarium tego rodzaju zaszczytem, było zresztą rezultatem ogromnego kultu jaki rozwijał się nieustannie przy sanktuarium.
Dokładnie w 250 rocznicę pierwszej koronacji figury Matki Bożej Rzeszowskiej uroczystą Mszę Świętą celebrował ks. bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup diecezji rzeszowskiej. W nawiązaniu do apokryfów maryjnych mówił on w kazaniu o religijnym wychowaniu dzieci i szacunku wobec życia. Następnie ksiądz biskup poprowadził swe rozważania w kierunku poczucia wdzięczności za życie i za wszelkie dary Boże jakie otrzymujemy każdego dnia. Zobrazowaniem tej postawy stał się św. Franciszek z Asyżu, wyśpiewujący Bogu dzięki w „Pieśni Słonecznej” oraz Maryja będąca także pośredniczką tych Bożych łask.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.