Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Bernardyńskie prymicje
Do grona ojców zakonnych posługujących w Sanktuarium Pani Rzeszowa dołączył neoprezbiter o. Fabian Wikiera. Wraz z o. Kalikstem Piotrowskim odprawili w niedzielę o godzinie 12.00 w naszej Bazylice Mszę świętą prymicyjną. Podczas uroczystej Eucharystii słowo Boże wygłosił kustosz Sanktuarium o. Wiktor P. Tokarski OFM.
Kaznodzieja mówił przede wszystkim o najbardziej popularnych oczekiwaniach wobec kapłanów. Wiele z nich jest szkodliwych, a niejednokrotnie sprzecznych z istotą kapłaństwa.
- Według niektórych katolików kapłan powinien posiadać wszechstronną wiedzę, inni natomiast chcieliby, aby zrezygnował z troski o życie duchowe powierzonych mu ludzi, stanowiącej istotę posługi kapłańskiej, za wypełnienie której będzie odpowiadał przed Bogiem. – zaznaczył o. Wiktor.
Szczególnie niepokojące jest drugie oczekiwanie – przybywa bowiem katolików pragnących mieć „fajnego”, „życiowego” księdza, który nie byłby zbyt wymagający, a starał się przede wszystkim sprostać różnorakim potrzebom wiernych, czasem żyjących tak jakby Boga nie było. Kaznodzieja podkreślił, że prawdziwy kapłan nie może spełniać takich oczekiwań, ponieważ wtedy nie głosiłby ludziom Ewangelii, nie byłby kapłanem na wzór Jezusa.
Zwracając się do o. Fabiana i o. Kaliksta, życzył im przede wszystkim odwagi, sił i samozaparcia w głoszeniu trudnej nauki Chrystusa, którego zawsze powinni naśladować.
Życzył także, aby nie zrażali się porażkami, ale byli przekonani, że nigdy nie zabraknie ludzi wdzięcznych za ich posługę.
Po zakończeniu Mszy świętej miało miejsce specjalne błogosławieństwo wiernych, połączone z możliwością zyskania odpustu zupełnego.
O. Fabian odbywał w naszej Bazylice praktykę duszpasterską, a od sierpnia podejmie pracę w tutejszym kościele jako spowiednik i kaznodzieja, a także katecheta w Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF. O. Kalikst został skierowany do pracy w Niemczech.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.