Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Biskup Kazimierz o Żywej Drodze Krzyżowej

W pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich kościołach Diecezji Rzeszowskiej odczytywany jest list ks. bpa Kazimierza Górnego. Ordynariusz naszej diecezji zachęcając wiernych do uczestnictwa w nabożeństwach pasyjnych wspomina o powstałym przy naszym kościele bractwie Żywej Drogi Krzyżowej, pisze: "W Wielkim Poście w naszych parafiach podejmowane są z miłością, od wielu lat pielęgnowane, niezwykle bogate praktyki modlitewne i nabożeństwa pasyjne, niech świątynie nasze i kaplice rozbrzmiewają, a serca przenikają Gorzkie Żale. Starajmy się każdego dnia, a szczególnie w każdy piątek, uczestniczyć w Męce naszego Pana, odprawiając Drogę Krzyżową. W bazylice u Ojców Bernardynów prowadzone jest Bractwo Żywej Drogi Krzyżowej, w którym uczestniczy bardzo wielu wiernych. Tą przynależnością potwierdzają, że modlitwa i rozważanie Drogi Krzyżowej ma wielką wartość w naszym życiu duchowym i dla tych, za których się modlimy".

Przypomnijmy, że wspólnota powstała w kwietniu 2004 r. z inicjatywy śp. o. Rajmunda Matejko OFM. We wspólnocie na wzór Żywego Różańca powstają 14-osobowe grupy Żywych Dróg Krzyżowych, które mają swoje nazwy, osobę odpowiedzialną za daną Drogę Krzyżową, a członkowie rozważają codziennie wyznaczoną jedną Stację Drogi Krzyżowej. Obecnie przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej działa 125 Żywych Dróg Krzyżowych, które we wspólnym rozważaniu Męki Pańskiej łaczą 1816 osób, przy czym w roku 2008 powstało 31 nowych wspólnot modlitewnych.

Więcej informacji nt. Żywej Drogi Krzyżowej można znaleźć tutaj.

 

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.