Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Błogosławiona, która uwierzyła
„Błogosławiona, która uwierzyła...” – to zdanie przewodnie triduum rekolekcyjnego, które przeżywaliśmy w naszej bazylice w dniach poprzedzających uroczystość Wniebowzięcia NMP. Przez rozważania prowadził nas o. Azariasz Jacek Hess OFM pochodzący z Rzeszowa, a pracujący obecnie w Rzymie. Podczas kolejnych dni rekolekcji poruszył on temat wiary rodzącej się z chrztu świętego, ale wymagającej odpowiedzialności za jej rozwój. Tu o. Azariasz nawiązał do encykliki dwóch papieży: Benedykta XVI i Franciszka – „Lumen Fidei”. Całość zaś oparta była o postawę Maryi w jej geście uwielbienia i zawierzenia Bogu w scenie nawiedzenia Elżbiety. Kolejny dzień ćwiczeń duchowych prowadził nas przez Kalwarię i ukazywał Maryję świadomą ceny Odkupienia. Osobiste życie Matki Boga także przebiegało ciernistym szlakiem, stąd może Ona być orędowniczką i wspomożycielką w naszych trudnościach. Przy tej okazji ojciec rekolekcjonista podzielił się także osobistym świadectwem o roli Maryi i jej cudownej pomocy w ocaleniu życia podczas wypadku samochodowego, którego przed laty był uczestnikiem. Ostatni dzień był rozświetlony postacią św. Maksymiliana Marii Kolbego, wielkiego czciciela Niepokalanej. Z wzoru tego świętego franciszkanina i niestrudzonego ewangelizatora powinniśmy czerpać odwagę zaufania Bożej Opatrzności i matczynej trosce Maryi.
Wigilię uroczystości Wniebowzięcia rozpoczęliśmy nieszporami, którym przewodniczył kustosz Sanktuarium o. Wiktor P. Tokarski, natomiast Msze świętą celebrował o. Azariasz. Po doświadczeniach duchowych, w atmosferę świętowania wprowadził zebranych zespół „Soul” z Sanoka, pod kierownictwem dr Moniki Brewczak. Zapewnił on nie tylko przeżycia estetyczne przy aranżacjach w tonie współczesnej muzyki uwielbienia, gospel, muzyki dawnej czy (nawet) rozrywkowej, ale nade wszystko pozwolił wyrazić ubogacony rekolekcjami stan ducha.
Ojcu Azariaszowi oraz zespołowi serdecznie dziękujemy za ten czas działania Bożej łaski przez słowo i piękno.

Zdjęcie: Igor Witowicz
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.