Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Chorzy skarbem Kościoła
Centralne uroczystości diecezjalne związane z obchodami XXI Światowego Dnia Chorego miały miejsce w naszej Bazylice. Od czasu ich ustanowienia odbywają się każdorazowo w Sanktuarium Pani Rzeszowa, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, obchodzone w Kościele katolickim 11 lutego. Uroczystej Mszy świętej o godzinie 9.00 (transmitowanej na antenie katolickiego Radia „Via” oraz Radia Rzeszów) przewodniczył i słowo Boże wygłosił J.E. ks. bp Kazimierz Górny, ordynariusz diecezji. W Eucharystii uczestniczyli m.in. ks. infułat Wiesław Szurek i ks. prałat Stanisław Słowik, dyrektor rzeszowskiej Caritas. Do stóp Pani Rzeszowa przybyli również księża kapelani szpitali i księża pracujący w Caritas oraz siostry zakonne. Eucharystia zgromadziła bardzo licznych wiernych, wśród nich przede wszystkim osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotne oraz wolontariuszy. Obecni byli także: przedstawiciel marszałka województwa podkarpackiego, dyrektor rzeszowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektorzy szpitali i placówek medycznych oraz pracownicy Służby Zdrowia. Przez wstawiennictwo Matki Najświętszej wspominanej tego dnia jako Uzdrowienie Chorych zanoszono modlitwy w intencji osób chorych do Wszechmogącego Boga o ulgę w cierpieniu oraz duchowe umocnienie. Tego dnia wierni mogli zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Na początku Mszy świętej o. Wiktor P. Tokarski, kustosz Sanktuarium Pani Rzeszowa zapewnił, że Matka Boża nosi wszystkie nasze sprawy w swoim sercu i oręduje za każdym z nas u swego Umiłowanego Syna, ale szczególnie bliskie Jej sercu są osoby chore, cierpiące, niepełnosprawne i samotne.
W homilii ksiądz biskup podkreślił, że w Święto Matki Bożej Niepokalanej z Lourdes w Światowym Dniu Chorego objawia się macierzyństwo Kościoła świętego. Porównał je do macierzyństwa Maryi, będącego Jej największym misterium. Matka Najświętsza od czasu kiedy przyniosła na świat Zbawiciela towarzyszy każdemu z nas, obejmując macierzyńską Miłością wszystkich ludzi.
Mówiąc o rzeźbie ufundowanej przed laty przez włoskiego pielgrzyma, człowieka niewidomego, znajdującej się w Lourdes w pobliżu cudownej Groty Massabielskiej, wskazał na cud jakiego dokonała w jego życiu Matka Boża. – Człowiek ten, oprócz utraty wzroku, zerwał również więź z Panem Bogiem, stracił wiarę. Nie mógł pogodzić się ze swoim losem, buntował się. Zachęcony jednak przez rodzinę, udał się na pielgrzymkę do Lourdes. Słysząc o dokonujących się tam cudach, miał nadzieję, że odzyska wzrok. Niestety. Mimo to jest szczęśliwy, ponieważ uzyskał coś znacznie cenniejszego – wiarę. Dziękując Matce Najświętszej ufundował wspomnianą rzeźbę. Jest ona dowodem, iż ważniejsze od zdrowia fizycznego jest nawrócenie – zaznaczył kaznodzieja.
Zwracał się do osób chorych, aby nie zmarnowały daru jakim jest cierpienie, a łącząc je z męką i śmiercią Jezusa Chrystusa złożyły tę ofiarę Panu Bogu. Życzył, by w chwilach cierpienia, osamotnienia, bólu fizycznego czy duchowego potrafiły uchwycić się Krzyża Jezusa Chrystusa. - Doskonałym wzorem pokazującym jak należy przeżywać cierpienie jest błogosławiony Jan Paweł II. On zawsze otaczał ludzi chorych, cierpiących, niepełnosprawnych szczególną miłością i troską. Wielokrotnie powtarzał, że są oni prawdziwym skarbem Kościoła. Posiadając bowiem ogromną moc, przyczyniają się do pomnażania dobra, prawdy i miłości w świecie – mówił ksiądz biskup.
Podkreślił, że obchody Światowego Dnia Chorego każdorazowo są dla niego okazją do wyrażenia wielkiej wdzięczności wszystkim osobom, które z miłością, cierpliwością troszczą się o ludzi niepełnosprawnych, chorych, cierpiących, samotnych, ubogich. Zwrócił uwagę, że w cierpieniu ogromnym wsparciem jest bliskość drugiej osoby. Zachęcał, aby każdy człowiek trwał w przyjaźni z Jezusem Chrystusem, i starał się naśladować miłosiernego samarytanina.
Po dokonaniu aktu zawierzenia wszystkich zgromadzonych Matce Bożej Rzeszowskiej przez księdza biskupa miało miejsce błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na sposób lourdzki, następnie ojcowie Bernardyni udzielali osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym Sakramentu Namaszczenia olejem.
Podczas uroczystości odczytano orędzie ks. bpa Kazimierza Górnego, w którym złożył podziękowania Januszowi Solarzowi, dyrektorowi Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie za wielki wkład w budowę Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży im. bł. Jana Pawła II w Rzeszowie. Zarząd Caritas Diecezji Rzeszowskiej przyznał mu statuetkę „Miłosiernego Samarytanina”. 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.