Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Intronizacja relikwii bł. Jana Pawła II
22 października 2011 roku, w obchodzone po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II, w naszej Bazylice miała miejsce uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. prałat Jerzy Buczek. Podczas Eucharystii wręczył on relikwie Ojca Świętego kustoszowi Sanktuarium o. Wiktorowi P. Tokarskiemu OFM.
Ks. Buczek skierował też do wiernych Słowo Boże. Podkreślał, że nie wystarczy zachwycać się osobą i nauką Papieża, ale wracać do Jego słów i żyć nimi na co dzień. Mówił, że kiedy Jan Paweł II został wybrany na Stolicę Apostolską, byliśmy niezmiernie wdzięczni Bogu za wielki dar. Słuchaliśmy ze wzruszeniem Jego słów głoszonych na całym świecie. Potem jednak często zapominaliśmy o nauczaniu wielkiego Polaka i wracaliśmy do codziennego życia przepełnionego dawnymi przyzwyczajeniami. - A Papież przez cały czas trwania posługi kapłańskiej uświadamiał nam, że trzeba być wiernym Chrystusowej miłości do końca. Tak jak to czynił Jan Paweł II, który chociaż coraz słabszy fizycznie, był mocarzem ducha. Kiedy przeżywaliśmy ostatnie chwile życia Papieża, a później Jego śmierć, widzieliśmy jak cały świat się przemienił, było w nas wiele wzajemnej miłości, dobrych postanowień. Działo się to dzięki Chrystusowi i słowom Ojca Świętego.
Dlatego nie wolno zapominać o tych przeżyciach, należy wciąż na nowo je odkrywać i pielęgnować. Kaznodzieja zaznaczył, że są to oczekiwania Papieża i jeśli im sprostamy, najlepiej wypełnimy Jego testament.
Musimy stale podejmować wielki trud i pracę, aby przemieniać swoje życie, a tym samym nie zmarnować klejnotu ofiarowanego nam przez Boga, Dziesięciu Bożych Przykazań.
Ks. Buczek wskazał również na znaczenie krzyża; nawoływał słowami Jana Pawła II, aby nie wstydzić się krzyża, podejmować go na co dzień i odpowiadać w ten sposób na miłość Chrystusa. – Nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym, społecznym. Niech krzyż przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, niech przypomina o miłości Boga do człowieka. Bez krzyża nie ma przyszłości. To wielkie wołanie Jana Pawła II.
Papież wielokrotnie prosił, aby nie lękać się otworzyć drzwi Chrystusowi i dawać świadectwo o Chrystusie. Każdego dnia swoją postawą Ojciec Święty pokazywał jak należy to czynić. Naśladujmy Go, nie tylko składając słowne obietnice, ale przede wszystkim żyjąc zgodnie z Dekalogiem.
- Jeśli kochasz Chrystusa, podążaj za Nim, kochaj Jezusa i drugiego człowieka. To nasza życiowa droga, recepta na codzienne życie. Jan Paweł II pomoże Ci swoim orędownictwem w Domu Ojca – zachęcał kaznodzieja.
Po zakończeniu kazania, ks. Jerzy Buczek przekazał relikwie bł. Jana Pawła II na ręce kustosza Sanktuarium o. Wiktora P. Tokarskiego. O. Wiktor zapewnił, że Ojcowie Bernardyni będą rozwijać nabożeństwo ku czci bł. Jana Pawła II, przybliżać wiernym naukę Papieża Polaka, wskazując na przykład Jego życia i nauczania.
Przyjęcie relikwii bł. Jana Pawła II jest uwieńczeniem kilkuletnich modlitw o Jego beatyfikację. Od chwili śmierci Papieża, każdego drugiego dnia miesiąca, w Cudownej Kaplicy Matki Bożej liczni wierni gromadzili się na wieczornym różańcu, a po nim uczestniczyli w Mszy św. w intencji o beatyfikację Ojca Świętego. Według o. Wiktora P. Tokarskiego, to wierni wymodlili sobie błogosławionego, który będzie teraz obecny wśród nas w znaku relikwii.
Dla relikwii pierwszego stopnia (zakrwawiony fragment sutanny Papieża) przygotowano odpowiedni relikwiarz, druga natomiast (fragment sutanny używanej przez Ojca Świętego na co dzień) zostanie umieszczona przy obrazie Jana Pawła II, w ołtarzu św. Józefa. O. Wiktor P. Tokarski zaznacza, że miejsce złożenia relikwii nie jest przypadkowe. - Papież uczył nas pięknego umierania, a święty Józef jest patronem dobrej śmierci.
Od tej pory w każdy piątek po Mszy św. o godzinie 9.00 będzie odprawiane nabożeństwo połączone z odczytaniem próśb i podziękowań oraz ucałowaniem relikwii bł. Jana Pawła II.
Po zakończeniu wieczornej Mszy św. miał miejsce niezwykły koncert poezji Karola Wojtyły w wykonaniu Rafała Borkowego z zespołem.

Zdjęcia: Wacław Patro
© Klasztor OO. Bernardynów w Rzeszowie

  
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.