Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
IX Marsz za Życiem
W święto Świętych Młodzianków obchodzone w Kościele katolickim 28 grudnia, upamiętniające rzeź niewiniątek dokonaną przez króla Heroda w Betlejem, organizowany jest w Rzeszowie „Marsz za Życiem”. Uczestnicy tegorocznego IX marszu modlili się najpierw przy Pomniku Dzieci Nienarodzonych na Starym Cmentarzu przy ulicy Targowej, a następnie przez Rynek udali się do naszej Bazyliki. Uroczystą Mszę świętą wieczorną wynagradzająca za grzechy przeciw życiu poprzedziła Adoracja Najświętszego Sakramentu w Cudownej Kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej. W Eucharystii, której przewodniczył ks. bp Edward Białogłowski modlono się również o uznanie świętości ludzkiego życia. Mszę świętą koncelebrowali m.in. ks. kanclerz Jerzy Buczek, ks. Stanisław Słowik, dyrektor rzeszowskiej Caritas, ks. Jan Młynarczyk i ks. Marcin Jaracz, diecezjalny duszpasterz rodzin. Obecne były także siostry zakonne. Liturgię uświetnił piękny śpiew chóru z Krasnego.
W homilii ks. Marcin Jaracz mówił o niebezpieczeństwach zagrażających ludzkiemu życiu. Zachęcając do jego obrony wskazywał na niezwykłą moc modlitwy. Powołując się na osobę bł. Jana Pawła II podkreślającego zawsze godność każdego człowieka, zaznaczał, że jako wspólnota ludzi wierzących powinniśmy dawać świadectwo poszanowania kultury życia i miłości. Wiele miejsca poświęcił znaczeniu rodziny chrześcijańskiej. – Rodzina jest sanktuarium i ogniskiem miłości. Miłość tworząca rodzinę, wiążąca serdecznym łańcuchem jej członków jest obrazem i echem nieskończonej Miłości Boga. Rodzina jest ogrodem życia, tutaj miłość przekazuje życie, które jak rzeka płynie stąd dalej. Rodzina to pierwsza i najważniejsza szkoła życia. Rodzinny dom potrafi zbudować tylko wolny człowiek - podkreślał kaznodzieja.
Przywołując obraz Świętej Rodziny podkreślał, że jest Ona wzorem w przeciwstawianiu się współczesnym Herodom. Ubolewał, że w dzisiejszych czasach zamiast promować prawo do życia, zdrowej rodziny, stanowi się prawo dopuszczające aborcję.
Zwracał się do wiernych, aby nie pozwolili odebrać sobie dobra i szczęścia jakim jest chrześcijańska, Boża i kochająca Rodzina, i chlubili się nią. 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.