Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Jedno serce i jeden Duch u Bernardynów
Od Mszy świętej o godzinie 12.00 w rzeszowskiej Bazylice, transmitowanej przez katolickie radio VIA rozpoczęła się promocja kolejnej, 10. płyty z zapisem ewangelizacyjnego koncertu „Jednego Serca, Jednego Ducha”. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił J. E. ks. bp Edward Białogłowski. Obecny był również ks. Andrzej Cypryś, jeden z organizatorów koncertu.
Mszę świętą ubogaciły piękne utwory w wykonaniu muzyków wspomnianego koncertu. Na początku Eucharystii o. Wiktor P. Tokarski OFM, kustosz Sanktuarium podkreślił, że czasem modlitwa przychodzi nam z trudem, ale są momenty kiedy serce samo się modli. Taka chwila miała miejsce w niedzielę 28 października, kiedy do stóp Pani Rzeszowa przybyli muzycy i organizatorzy koncertu „Jednego Serca, Jednego Ducha”, oddani Panu Bogu, głoszący Jego chwałę przy pomocy niepowtarzalnej muzyki.
W homilii ksiądz biskup nawiązując do Ewangelii, zwracał się do wiernych z prośbą, aby budowali świątynię swojego życia w oparciu o Chrystusa. Zachęcał do pielgrzymowania duchowego do miejsc świętych. W nich objawia się tajemnica Boga. Szczególną świątynią istniejącą przez jeden dzień w roku jest rzeszowski Park Sybiraków, w którym wielbi się Święte Imię Boże, a poprzez głoszone świadectwa działa Duch Święty. Dzisiejsza niedziela była okazją do zatrzymania się w tej świątyni, w której radość budowania wspólnoty z Bogiem, i sobą nawzajem staje się zasadą życia. To także okazja do złożenia Panu Bogu podziękowań za tę świątynię, jej twórców i animatorów, oraz efekty ich pracy w postaci najnowszej płyty z koncertu.
- Uczyńmy wszystko, aby przesłanie i atmosfera radości, rozbrzmiewające pomiędzy blokami zostały przeniesione do naszych mieszkań, czasem pustych, niekiedy przygnębiających. Postarajmy się, abyśmy na nowo przeżywając wspomnienie minionego koncertu stawali się lepszymi ludźmi – mówił biskup Edward.
Ubolewając nad tym, że hucznie obchodzimy różne uroczystości, prosił, aby zawsze pamiętać o chwili, w której staliśmy się dziećmi Bożymi, i dziękować Panu Bogu za Sakramenty święte.
Po zakończeniu Mszy świętej, w cudownej kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej rozważano tajemnice Różańca Świętego. Modlitwę poprowadził Jan Budziaszek, pomysłodawca koncertu, perkusista znanego polskiego zespołu rockowego Skaldowie, autor m.in. Dzienniczka Perkusisty. Jest on zafascynowany modlitwą różańcową, do której odmawiania zawsze zachęca. Zapewnia, że w Różańcu tkwi szczególna moc. Jan Budziaszek gościł w naszej Bazylice także podczas jednej z katechez audiowizualnych, w czasie której mówił o odmawianiu Różańca, o Maryi i wierze.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.