Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Jubileusz 50-lecia Wieczystej Adoracji
Niedziela, 4 marca 2012 roku była w rzeszowskiej Bazylice OO. Bernardynów dniem wyjątkowym; obchodziliśmy bowiem 50. rocznicę ustanowienia przez ówczesnego pasterza diecezji przemyskiej ks. bpa Franciszka Bardę, na mocy stosownego dokumentu, Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Od tego czasu nieustannie trwa modlitwa niezliczonych rzesz wiernych, którzy przychodzą, aby adorować Najświętsze Ciało Chrystusa w cudownej kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej. Wspomniana uroczystość to okazja do złożenia Bogu podziękowań za dar Jego obecności wśród nas, a jednocześnie do odnawiania pragnienia częstego przebywania przed Boskim Obliczem. O godzinie 15 została odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Białogłowskiego. W homilii, ks. infułat Wiesław Szurek przypomniał, że niezwykły przywilej obecności Boga utajonego w Najświętszym Sakramencie wyjednali kustosze Sanktuarium Pani Rzeszowa, pragnący między innymi w ten sposób szerzyć kult eucharystyczny. Skłaniając do zastanowienia się nad słowami widniejącymi na bannerze reklamowym obok wejścia do kościoła Tu schronisz się przed kryzysem, wskazywał na Eucharystyczną miłość Pana Jezusa ukrytego w Hostii Najświętszej wystawionej w monstrancji do adoracji. W ten sposób Pan Bóg wychodzi naprzeciw naszym pragnieniom, aby Chrystus był blisko każdego z nas. On jest naszym umocnieniem w trudnych życiowych chwilach, a adoracja Bożego Oblicza pomaga nam utwierdzać się w tym  przekonaniu.
- Aby adoracja Najświętszego Sakramentu przynosiła w nas błogosławione skutki, musi być osadzona na Bożym Słowie. Wtedy odkryjemy kim jest Chrystus i zwycięsko przejdziemy wszystkie próby – zapewniał kaznodzieja.
Obchodzona w naszej Bazylice niedzielna uroczystość była niepowtarzalną okazją do uświadomienia sobie, że częste przebywanie i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem mogą całkowicie zmienić człowieka i przewartościować jego dotychczasowe życie. Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu daje siłę do ciągłego rozwoju i lepszego życia. Na trwaniu w tak bliskiej obecności Boga możemy poczuć swoją wartość, nauczyć się patrzeć na siebie oczyma Chrystusa. Trzeba wyciszyć się, aby usłyszeć głos Boga, a następnie poddać się działaniu Jego łaski. Bóg naprawdę przemawia, ale nie można Go usłyszeć w hałasie, który wdziera się w naszą codzienność. Dlatego warto szukać miejsc, gdzie panuje zupełna cisza. Ona pozwala zajrzeć do swojego wnętrza, ułatwiając otwarcie duszy na subtelny szept Boga. To głos delikatny, a jednocześnie zdecydowany, który słyszy się w sercu. Nie ma lepszego miejsca na spotkanie z Bogiem jak świątynia. Jeśli dodatkowo jest w niej możliwość adoracji Chrystusa, korzystajmy z tej szansy, nie tylko w niedzielę i święta. Modląc się przed Najświętszym Sakramentem, wpatrując się oczyma wiary w oblicze Boga, czuje się bliskość Pana i doświadcza Jego wielkiej Miłości. Uczuć tych  nie można oddać słowami, trzeba przyjść i osobiście doświadczyć działania Bożej łaski. To piękne, nieporównywalne z niczym, doznanie.
Nie ma takiego dnia ani takiej chwili, aby w cudownej Kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej, gdzie wystawiony jest Najświętszy Sakrament, nie modlili się wierni; przychodzą ludzie w różnym wieku, często młodzi. W zupełnej ciszy trwają przed Bogiem, niektórzy kilkanaście minut, inni znacznie dłużej. Wielu z nawiedzających kaplicę wraca, na pewno nie z przyzwyczajenia. Przebywanie w tak bliskiej obecności Boga zbliża do Niego coraz bardziej, a Pan Bóg to docenia i nagradza. Najdoskonalszym wzorem pokazującym jak należy adorować Boga i wsłuchiwać się w Jego słowa, jest Maryja, matka Jezusa. Ona czyni to najlepiej i najpiękniej.
Od poniedziałku do soboty Najświętszy Sakrament wystawiony jest w kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej w godzinach od ok. 9.45 do 18.30, a w niedziele i uroczystości - od 13.00 do 15.00 i od 17.30 do 18.30.

  
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.