Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Matka Boża Rzeszowska w nowej szacie i koronie
W dzisiejszych  "Nowinach" ukazał się artykuł poświęcony naszemu Sanktuarium.  Autorem tekstu jest Bartosz Gubernat. 
Oto treść:
"Cudowna figura Matki Bożej Rzeszowskiej została odnowiona na jubileusz 500-lecia objawienia i powstania świątyni.
 8 grudnia zaczynamy rok jubileuszowy pełen uroczystych chwil. Główne obchody planujemy na 15 sierpnia, kiedy przypada 500-tna rocznica objawienia i 12 września, gdy obchodzimy uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej. Wtedy cudowna figura zostanie uroczyście ukoronowana – mówi ojciec Wiktor Tokarski, kustosz sanktuarium, gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Rzeszowie.

Cudowna figura Madonny z dzieciątkiem Jezus to jeden z najcenniejszych rzeszowskich zabytków. W ubiegłym roku przez sześć miesięcy była poddawana intensywnym pracom konserwatorskim. W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu wykonali je Ewelina i Marcin Gruszczyńscy z Rzeszowa.

- Konserwację poprzedziliśmy dokładnymi badaniami. W trakcie prac usunęliśmy z figury przemalowania, pozostawiając na niej oryginalne polichromie. Przy okazji odkryliśmy, że powstała w warsztacie Mistrza Tryptyku św. Trójcy na Wawelu i jest datowana na trzeci kwartał XV wieku, czyli jest znacznie starsza, niż do tej pory sądzono – mówią konserwatorzy.

Wykonana z lipowego drewna figura wróciła już do odnowionej kaplicy. Kilka dni temu ojciec Wiktor przywiózł od sióstr Bernardynek ze Świętej Katarzyny k. Kielc drugą z czterech jej sukni, jakie ojcowie oddali tam do renowacji. Nad odnowieniem szaty zakonnice pracowały kilka miesięcy. – To trudne zadanie wymagające cierpliwości i misternej pracy. Wszystkie hafty, zdobienia i koraliki zostały wyczyszczone i uzupełnione. To druga suknia, którą nam odnowiły. Figura zostanie w nią ubrana już na 2 grudnia, czyli pierwszą niedzielę adwentu – opowiada ojciec Wiktor.

Z kolei w krakowskiej pracowni artysty złotnika Tadeusza Rybskiego powstają nowe korony dla Matki Bożej i Dzieciątka. Złoto, z którego są wykonywane ofiarowali wierni. – Przynosili łańcuszki, bransoletki, medaliki. Było małżeństwo, które z okazji 50. rocznicy ślubu postanowiło oddać obrączki w podziękowaniu Matce Bożej za opiekę – opowiada ojciec Wiktor.

Ponieważ złote elementy były w różnym stanie, złotnik musiał je wyczyścić i przygotować do przetopienia. W październiku obie korony przyjechały do Rzeszowa na przymiarkę. W tej chwili są w Krakowie, gdzie trwają ostatnie prace zmierzające do ich idealnego dopasowania do głowy Madonny i Dzieciątka. Gdy wrócą, zostaną schowane do czasu koronacji zaplanowanej na wrzesień. 

Ojcowie Bernardyni zapowiadają, że końca dobiega renowacja i rozbudowa świątyni, którą także prowadzą z myślą o jubileuszu. Stara część jest już gotowa, w nowej, od strony budowanych ogrodów trwają już roboty wykończeniowe. – Kończy się tu układanie posadzek, oświetlenie i sufity są już gotowe. Część pomieszczeń wymaga już tylko posprzątania i umeblowania – mówi ojciec Wiktor. 

Zakonnicy przygotowali także mnóstwo atrakcji dla mieszkańców Rzeszowa. W grudniu, w cyklu katechez audiowizualnych wezmą udział publicysta Igor Janke, autor książki o Viktorze Orbanie (4.12) a następnie Anna Golędzinowska. – To dziewczyna, która robiła wielką karierę we Włoszech. Modelka, aktorka, prezenterka telewizyjna. Brała udział w tamtejszym "tańcu z gwiazdami”. Jej życie zmieniło się, gdy omal nie padła ofiarą handlu kobietami do przemysłu pornograficznego. 11 grudnia opowie nam o swoim życiu – zapowiada ojciec Wiktor.

W grudniu we współpracy z Instytutem Teologiczno Pastoralnym Bernardyni zorganizują dla szkół średnich projekcję filmu "October Baby”. To opowieść oparta na faktach, mówiąca o życiu kobiety, która nie powinna żyć, ponieważ została poddana nieudanej aborcji. Ojcowie będą prosili o pomoc w realizacji przedsięwzięcia dyrekcję kina WDK."

Nowiny, 22.11.2012

Zdjęcia: Krzysztof Kapica.

 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.