Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzonego 1 marca, w naszej Bazylice o godzinie 9.00 miała miejsce uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Kazimierza Górnego. Licznie zgromadzeni u stóp Pani Rzeszowa wierni modlili się za żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Eucharystia była okazją do złożenia hołdu i podziękowań za patriotyczną postawę, umiłowanie Ojczyzny i Kościoła oraz przykładne życie osób, które mimo represji nie złożyły broni poświęcając życie w obronie Polski. Podczas Mszy świętej zanoszono prośby do Boga za wstawiennictwem Matki Najświętszej, by ich męczeństwo przyniosło naszemu krajowi pokój, lepszą przyszłość, szacunek dla każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.
Eucharystia zgromadziła przedstawicieli władz miasta, województwa, poczty sztandarowe Związku Strzeleckiego „Strzelec” ze sztandarem bojowym Armii Krajowej oraz zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”.
W homilii ks. infułat Józef Sondej przypominając okrutne czasy narzucania ustroju komunistycznego po zakończeniu II wojny światowej, podkreślił, że miłość Ojczyzny jest głęboko zakorzeniona w duszy każdego prawdziwego Polaka. Z tego powodu wielu naszych rodaków cierpi kiedy Polska jest znieważana, niszczona. Ubolewał nad rosnącym bezrobociem i koniecznością opuszczania kraju w poszukiwaniu pracy za granicą przez coraz liczniejszą rzeszę zwłaszcza młodych i wykształconych ludzi. – Naród polski bardzo cierpi z powodu rozprzedania największych fabryk, kopalń, wszystkiego co stanowiło polską własność. Największym bólem jest jednak niszczenie polskiej, religijnej kultury, tworzącej się przez tysiąc lat. Obecnie coraz więcej Polaków zapomina o naszych wielkich rodakach, prawdziwych chrześcijanach, wielkich twórcach, którzy pozostawili dzieła natchnione wiarą w Pana Boga - mówił kaznodzieja.
Zaznaczał, że w dzisiejszych czasach nie broni się polskich rodzin, które rozpadają się, zmniejsza się liczba przychodzących na świat dzieci, a polskie władze zamiast przeciwdziałać temu zjawisku, zezwalają na rozmaite nadużycia w dziedzinie wiary, religii, zwłaszcza na aborcję. Niekorzystnie przedstawia się również sytuacja w szkolnictwie, oświacie, stopniowo redukując naukę polskiej historii, nie rozbudzając w dzieciach i młodzieży miłości do Ojczyzny. – Ogromnym bólem dla nas, katolików jest lekceważenie głosu milionów Polaków domagających się poszanowania uczuć religijnych - podkreślał ksiądz infułat.
Wracając pamięcią do sytuacji Polski z czasów działania „żołnierzy wyklętych”, których określił mianem świętych bohaterów, stwierdził, że mimo tortur, męczeństwa nie posłuchali rozkazów nowych władz, nie poddali się. Ich niezłomna, chociaż tragiczna walka pokazała czym jest dla nich Ojczyzna i prawdziwie ją kochający Polak. Przywołując postacie płk. Łukasza Cieplińskiego i gen. Emila Fieldorfa pięknie mówił, iż byli świadkami głębokiej wiary, umiłowania Boga i Ojczyzny ponad wszystko. Dlatego winni stanowić wzór dla obecnego pokolenia Polaków. Oni wciąż wołają o prawdziwą wolność, w tym religijną, oraz sprawiedliwość. Prosił, aby ich przelana za Ojczyznę krew nie poszła na marne, by ich głos dotarł do umysłów i serc wszystkich Polaków, stając się zachętą do prawdziwego umiłowania kraju, nieprzedkładania korzyści osobistych nad jej dobro.
Na zakończenie Eucharystii odśpiewano pieśń „Boże coś Polskę”.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest w rocznicę rozstrzelania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie zginęli: ppłk Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.