Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Nawrócić nawróconych
Nigdy nie można powiedzieć, że raz na zawsze zostało się nawróconym – takie stwierdzenie padało wielokrotnie podczas ostatniej katechezy audiowizualnej w naszej Bazylice. Jej gość, paulin o. Stanisław Jarosz przekonywał, że proces nawracania musi trwać stale, przez całe życie. - Gdybym usłyszał, że ktoś jest nawrócony, to bałbym się takiego człowieka. Można powiedzieć, że przeżyłem etap nawrócenia, jestem w drodze do nawrócenia, ale nie ma nawrócenia, które zakończyłoby się. Nie może być, ponieważ Bóg jest nieskończony – mówił o. Stanisław.
Nie ukrywał, że sam musi równie pracować nad zgłębianiem swojej wiary, gdyż dostrzega u siebie niedowiarstwo. W swoim życiu miał nawet chwile zwątpienia, ale Bóg sprawił, że uwierzył w Jego wielką Moc i Miłość.
Uświadamiał, że wielu z nas uważających się za osoby wierzące, brakuje głębokiej wiary i nawrócenia. Jak bowiem można uważać się za człowieka wierzącego, a jednocześnie popierać metodę In vitro, czy też uważać się za wierzącego, a nie praktykującego? Taka wiara jest fikcją. Prawdziwa wiara sprawia, że człowiek doświadcza wielkiej miłości Wszechmogącego Boga, dostrzega sens cierpienia, nie lęka się śmierci.
Bez wątpienia są osoby głęboko wierzące i praktykujące, ale one również muszą nieustannie umacniać swoją wiarę. Wiara rodzi się przede wszystkim ze słuchania Słowa Bożego, a moc - z wpatrywania się w krzyż i Najświętszy Sakrament. Tymczasem Słowo Boga jest na każdym kroku zagłuszane przez coraz liczniejsze stacje radiowe i telewizyjne. Przekazując treści mające niewiele wspólnego z Ewangelią, a często kłamliwe na temat wiary, sprawiają, że wiele osób oddala się od Boga.
Przybywa ludzi, którzy chcieliby chrześcijaństwo przerobić, unowocześnić. To coraz silniejsza tendencja, której nie można ulec, ponieważ Dobra Nowina inna niż Chrystus zapowiedział, nie doprowadzi do zbawienia.
Ostrzegał przed kompromisem z grzechem, nawet w drobnych sprawach. Grzech nie jest prywatną sprawą człowieka, każdy grzech niszczy świat.
Odpowiadając na pytanie jak nawrócić nawróconych, zachęcał, aby dać prowadzić się przez życie Duchowi Świętemu, czytać Biblię i włączyć się w życie wspólnoty, która pomaga przede wszystkim dostrzec swój grzech.

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.