Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Niewygodna Ewangelia, czyli kobieta nie jest grzechem
Gościem kolejnej katechezy audiowizualnej w naszej Bazylice 6 grudnia była siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Od ponad dziesięciu lat pracuje z kobietami prostytuującymi się niosąc  im pomoc terapeutyczną i duchową. Pomaga również ofiarom handlu ludźmi oraz przemocy domowej. W 2002 roku założyła w Katowicach Stowarzyszenie im. Maryi Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom  i Kobietom. Organizacja zajmuje się  wspieraniem  kobiet pragnących porzucić prostytucję i zagrożonych nią.  Problemowi prostytucji  poświęciła swoją książkę „Kobieta nie jest grzechem” .
Dzięki przepełnionemu empatią i  miłością zaangażowaniu siostry, kobietom tym udaje się przezwyciężyć  traumatyczne przeżycia i powrócić do normalnego życia.
Podczas spotkania  dzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy terapeutycznej z prostytutkami. Podkreślała, że nie można  ich oceniać dopóki nie pozna się motywów, które popchnęły je do tego procederu. Wiele z nich  nie widziało wyjścia z trudnej sytuacji materialnej, inne doświadczały przemocy domowej.  Pozbawione wszelkiej nadziei i perspektyw na poprawę swego losu, „poszły na ulicę”. Są również kobiety, które nie zaznały ojcowskiej miłości i szukają oparcia w starszych mężczyznach.
Zastanawiała się nad problemem odpowiedzialności  za prostytuowanie się kobiet; współczesne wzorce kulturowe, styl życia skłaniają dziewczęta, często nastolatki  do prostytucji.  Konsekwencje  są dramatyczne i pozostawiają ślad na całe życie. Gdyby nie pomoc takich osób jak siostra Anna Bałchan, wiele z tych kobiet prawdopodobnie skończyłoby tragicznie.
Opowiadając wstrząsające historie, wielokrotnie zaznaczała, że tylko prawdziwa miłość może uleczyć ludzkie relacje. Całkowite zawierzenie Bogu zawsze dodaje sił.
-  Nie ma takich sytuacji w życiu, których Bóg nie mógłby uzdrowić, niezależnie od tego ile zła uczyniłeś. Bóg nikogo nie opuszcza. On inaczej patrzy na człowieka niż my. Jest najbliżej tych, którzy zboczyli z prostych życiowych ścieżek. Trzeba Mu tylko zaufać i nigdy nie zwątpić.
Boża moc dodaje sił również siostrze Annie w pełnieniu jej życiowej misji.

Kolejna katecheza odbędzie się już za tydzień. Tym razem gościem w naszej Bazylice będzie znana i ceniona aktorka - Małgorzata Kożuchowska oraz Elżbieta Ruman, dziennikarka i publicystka, która w tym roku wydała książkę, pt. "Główna rola w teatrze życia" zawierającej rozmowy z przyznającymi się do wiary aktorami.

 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.