Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Niezwykły koncert poezji Karola Wojtyły
Uwieńczeniem uroczystości przyjęcia relikwii bł. Jana Pawła II w naszej Bazylice był niezwykły koncert poezji Karola Wojtyły w wykonaniu Rafała Borkowego z zespołem. Młodzi ludzie w sposób bardzo wzruszający, niepowtarzalny oddali piękno i głęboką wymowę słów Karola Wojtyły. Z pewnością pozostaną one długo w pamięci wielu z nas. Przepiękna, refleksyjna muzyka Rafała Borkowego sprawiła, że można było słuchać ich bez końca i patrzeć jak z twarzy wszystkich członków zespołu promieniuje miłość. Takie uczucia rodzi twórczość Karola Wojtyły, wobec której nie można pozostać obojętnym.
Warto więc sięgać po teksty wielkiego Polaka jak najczęściej, zastanawiać się nad ich przesłaniem i przemieniać swoje życie. Mają bowiem niezwykłą moc, o czym świadczy chociażby utwór zatytułowany Miłość mi wszystko wyjaśniła.
 
Miłość mi wszystko wyjaśniła,
Miłość wszystko rozwiązała -
dlatego uwielbiam tę Miłość,
gdziekolwiek by przebywała.
 
A że się stałem równiną dla cichego otwartą przepływu,
w którym nie ma nic z fali huczącej, nie opartej o tęczowe pnie,
ale wiele jest z fali kojącej, która światło w głębinach odkrywa
i tą światłością po liściach nie osrebrzonych tchnie.
 
Więc w tej ciszy ukryty ja - liść,
oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni,
gdy wiem, że wszystkie upadną.
 
Utwór ten najbardziej zapadł w pamięć i został wybrany na bis. Koncert zakończyły oklaski na stojąco; na twarzach wiernych malowało się wzruszenie, zaduma.
Utwór Miłość mi wszystko wyjaśniła pochodzi z części Wybrzeża pełne ciszy poematu Pieśń o Bogu ukrytym, uważanego za jeden z najpiękniejszych poematów poezji mistycznej Karola Wojtyły.
Wspomniany poemat stał się inspiracją dla Rafała Borkowego, który wraz z zespołem wokalnym wydał album zatytułowanyWybrzeża pełne ciszy. Pomysł wydania albumu narodził się i dojrzewał w zaciszu śląskiego miasteczka Bierunia, aby zapalić serca ludzi do wspólnego działania na chwałę Boga. Autorzy, porwani potrzebą serc, składają w ten sposób hołd Janowi Pawłowi II.
- W albumie mieści się siedemnaście utworów, z których składa się część „Wybrzeża pełne ciszy”. Zawierają one fundamentalne pytania, tak bliskie Karolowi Wojtyle i każdemu z nas: Kim jestem? Co czynię i dla kogo? Gdzie jest moje miejsce na Ziemi? Próby odpowiedzi na te pytania sięgają ostatecznie Boga, Jego bezkresnej miłości, miłości do końca. Mamy nadzieję, że wśród zebranych tu utworów każdy odnajdzie coś dla siebie, zatęskni do nich i ponownie po nie sięgnie w poszukiwaniu piękna i dobra, w odkrywaniu świętości Papieża Polaka. A może album ten zachęci także do głębszego poznawania działalności Jana Pawła II i czerpania z Jego dorobku, myśli i miłości – dzielą się rozmyślaniami autorzy albumu.
W nagraniach wzięli udział: „AUKSO” Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, kwartet smyczkowy muzyków z „AUKSO” oraz wielu innych.
Album wysoko ocenił m.in. kardynał Stanisław Nagy.
Bezsporna genialność i nieprzeciętne bogactwo osobowości Ojca Świętego Jana Pawła II obejmuje również iskrę autentycznego talentu literackiego. (...)
Dlatego dobrze się stało, że cząstkę tego dziedzictwa poetyckiego postanowiono uwiecznić na płycie i to w postaci śpiewanej, która tak bliska była Jego sercu.

Zdjęcia: Wacław Patro
© Klasztor OO. Bernardynów w Rzeszowie

 
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.