Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Oczekiwanie na Pana. Adwent 2011
Rozpoczęliśmy kolejny raz okres Adwentu. To czas niezwykły nie tylko w Kościele, ale także w naszym życiu, czas, w którym oczekujemy przyjścia na świat Zbawiciela. Jak zawsze skłania on do wyciszenia, refleksji, zastanowienia się nad dotychczasowym życiem. Warto zadać sobie pytanie czy jest w nim miejsce dla Boga i stawiać je nie tylko w okresie poprzedzającym narodziny Jezusa. Do przemyśleń nad sensem naszej egzystencji i celu, do którego zdążamy skłania także dekoracja umieszczona przy ołtarzu św. Franciszka w naszej Bazylice. Prosta, a jednocześnie bardzo głęboka w swej wymowie nie może pozostawić nas obojętnymi. Wpatrując się w nią, wielu zastanawia się zapewne jak blisko jest Boga, czy wykorzystuje ofiarowany czas na zbliżenie się do Niego.
Są także osoby, które w wirze codziennych spraw, zabiegania nie myślą o takich sprawach, nie traktują swojego ziemskiego życia jak pielgrzymki w drodze do wieczności, żyją chwilą obecną, w której nie ma miejsca dla Boga. A Pan Bóg cierpliwie czeka; jest zawsze bardzo blisko każdego człowieka, zwłaszcza zagubionego, ponieważ kocha go miłością miłosierną. Trzeba tylko uwierzyć w tę ogromną miłość i nie zawieść zaufania, jakim darzy nas Bóg. Postarajmy się wyciszyć, a usłyszymy Jego głos. Pan Bóg mówi do nas każdego dnia poprzez ludzi, których stawia na naszej drodze, przez wydarzenia, także bolesne. Po raz kolejny przychodząc na świat, daje szansę na przeanalizowanie i przewartościowanie swojego życia, być może na powtórne narodziny. Czy skorzystamy z tej szansy, nie zmarnujemy jej jak poprzednich? Otwórzmy swoje serca na Bożą łaskę, bądźmy gotowi współdziałać z nią, a na pewno przemieni ona nasze życie, dokona cudu.
Wpatrujmy się przez kolejne dni Adwentowego oczekiwania na przyjście Zbawiciela we wspomnianą dekorację; umieszczona na symbolicznych stopniach postać małego Jezusa schodzi do nas, każdego dnia jest coraz bliżej; czy tym razem będziemy gotowi na spotkanie z Chrystusem? Oby ten Adwent nie okazał się ostatnim w naszym życiu.
Zatrzymajmy się na dłużej w naszej gonitwie za tym, aby mieć i przypomnijmy sobie słowa Jana Pawła II, wielokrotnie podkreślającego, że człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Warto zatem szczególnie w okresie Adwentu ponownie zastanowić się nad przesłaniem, jakie zostawił nam Ojciec Święty i realizować je w swoim życiu. A będąc bliżej drugiego człowieka, niosąc mu dobro i miłość, będziemy bliżej Boga.
Zachętą ku otwieraniu swego serca na innych niech będą Msze święte roratnie z homilią, odbywające się w naszej Bazylice od poniedziałku do soboty o godzinie 6.00 (przy zapalonych lampionach). Światło świecy zanoszone do domów i miejsc pracy winno być naszym świadectwem przynależności do Chrystusa i przypomnieniem innym ludziom o potrzebie nieustannego czuwania. Roraty ze szczególnym udziałem dzieci mają miejsce w poniedziałki, środy i soboty o godzinie 17.00.
8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, którą obchodzić będziemy przez całą oktawę; kazania będzie głosił ks. Franciszek Dziedzic. Msze święte o godzinie 18.30 poprzedzą nieszpory Maryjne z procesją o godzinie 17.45.
Znajdźmy czas również 15 grudnia o godzinie 19.30. W tym dniu odbędzie się niepowtarzalny koncert zespołu „Fos-Zoe” zatytułowany „Adwentowe zamyślenia” - z poezją ks. Zbigniewa J. Czuchry MS. Każdy kto przynajmniej raz słuchał ks. Czuchry wie, że jego twórczość porusza do głębi, pozostając w pamięci.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.