Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Odpust Porcjunkuli
Uroczystość Matki Bożej Anielskiej (z Porcjunkuli) obchodzona w kościołach franciszkańskich 2 sierpnia to kolejna okazja do dostąpienia przez wiernych w rzeszowskiej Bazylice łaski odpustu zupełnego.
Uroczystość jest związana z małą, chylącą się ku ruinie kapliczką zwaną Porcjunkulą, położoną 2 km od Asyżu. Odbudowana, stała się domem macierzystym zakonu św. Franciszka.
Według legendy, w letnią noc 1216 r. zakonnikowi objawił się Jezus, obiecując odpust zupełny dla wszystkich, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii świętej odwiedzą kapliczkę. Na prośbę Franciszka przywilej zatwierdził papież Honoriusz III. Stopniowo przywilej obejmował coraz liczniejsze kościoły franciszkańskie. Kolejni papieże rozszerzali ów przywilej, a od 1911 r. obejmuje on wszystkie kościoły parafialne. Warunkiem uzyskania odpustu zupełnego jest pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie w nim Modlitwy Pańskiej i Wyznania Wiary, przystąpienie do sakramentu pokuty i przyjęcie Komunii świętej, modlitwa w intencjach papieża, oraz brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
Tego dnia Msze święte w naszym kościele były sprawowane według porządku świątecznego. Porannej Mszy świętej o godzinie 6.00 przewodniczył J. E. ks. bp Kazimierz Górny, obecni byli również ks. infułat Wiesław Szurek i ks. Wiesław Matyskiewicz.
W kazaniu o. Fabian Wikiera OFM zwracał się do wiernych z prośbą, aby nie zmarnowali łaski, którą daje nam Pan Bóg. We współczesnym świecie nastawionym na konsumpcjonizm, w codziennym zabieganiu, każdy wzorując się na postaci św. Franciszka, powinien postarać się odnaleźć swoją Porcjunkulę, czyli takie miejsce na ziemi, w którym poczuje bliskość Boga.
 – Musimy znaleźć czas, aby się wyciszyć, porozmawiać sam na sam z Jezusem i na nowo budować swoje życie z Bogiem.
Powołując się na słowa papieża Benedykta XVI, zapewniał, że Bóg nigdy nie opuszcza człowieka, pomagając mu w mozolnym budowaniu domu, zwanego życiem. Każdy człowiek, który swoje nadzieje, pragnienia, ambicje, plany zawierzy Chrystusowi, nie zawiedzie się, gdyż Jego obecność jest źródłem siły.
Może więc już czas dokonać remontu, zmienić coś w swoim życiu na lepsze? Każdego dnia buduj swoją Porcjunkulę, a dzięki Tobie świat będzie stawał się lepszy.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.