Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Jubileusz Odnowy w Duchu Świętym w regionie

  2017-02-18
  W Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej 18 lutego br. odbyło się Czuwanie modlitewne z racji rozpoczynającego się Jubileuszu 50-lecia Odnowy w Duchu Świętym w Kościele katolickim.
  W naszej bazylice gościło kilku duszpasterzy i licznie zgromadzeni członkowie ze Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym z naszej diecezji oraz zainteresowani wierni. Hasłem spotkania były słowa św. Pawła z listu do Efezjan: „Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu” (Ef 6, 18).
  Było to uroczyste dziękczynienie Panu Bogu za dar Odnowy w Duchu Świętym w Kościele, a szczególnie w naszym regionie, któremu towarzyszyły: wspomnienia, świadectwa, uwielbienie i dziękczynienie Panu Bogu za ten piękny Dar od Boga.
 • XXV Światowy Dzień Chorych - Msza św. i sakrament chorych

  2017-02-11
  Z woli św. Jana Pawła II, 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Chorych. W naszej diecezji rzeszowskiej centarlne uroczystości XXV Światowego Dnia Chorych odbyły sie w naszym Sanktuarium Pani Rzeszowa.
  O godz. 9.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji J.E.Ks.Bp Jana Wątroby.
  Wszystkich chorych oraz Ks.Bpa Ordynariusza, kapłanów, pracowników szpitali oraz wiernych powitał o. Rafał Klimas OFM, kusztosz Sanktuarium.

  Po zakończeniu Mszy św. wszystkich chorych i cierpiących Ks. Biskup oddał pod opiekę Matki Bożej Rzeszowskiej - Uzdrowienia chorych.
  Potem J.E.Ks. Bp Jan Wątroba udzielił wszystkim indywidualnego błogosławieństwa Najśw. Sakramentem a chorzy mogli przyjąć Sakrament Namaszczenia.

  Uroczystość była transmitowana przez Katolicie Radio Via oraz Radio Rzeszów dla tych chorych, którzy nie mogli być na niej obecni fizycznie i łączyli się duchowo.
 • Wizytacja kanoniczna

  2017-02-05
  W dniach 2-4 lutego 2017 odbyła się wizytacja kanoniczna naszego Klasztoru oo. Bernardynów w Rzeszowie. Wizytator o. Ezdrasz Biesok OFM został wyznaczony przez Generała naszego Zakonu Braci Mniejszych z Kurii w Rzymie.
  Msza św. wizytacyjna miała miejsce w piątek 3 lutego o godz. 18.30.
 • IV Rzeszowski Festiwal Kolęd i Pastorałek

  2017-01-28
  W sobotę 28 stycznia 2017r w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym odbył się IV Rzeszowski Festiwal Kolęd i Pastorałek, w którym wystąpiło wiele chórów z Polski oraz z zagranicy. Honorowy patronat nad festiwalem objał J.E.Ks.Bp Jan Wątroba - Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, Pan Tadeusz Ferenc - Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Pani Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki.
  Po wieczornej Eucharysti w Bazylice odbył się koncert galowy.
 • Przełom 2016/2017 roku

  2017-01-01
  Na zakończenie 2016 roku nabożeństwu dziękczynno-błagalnemu o godz. 17.30 przewodniczył o. Rafał Klimas OFM, gwardian klasztoru, który w kazaniu podsumował roczną działalność duszpasterską naszego Sanktuarium i Parafii Wniebowzięcia NMP.. Wśród wielu wiernych był na nim obecny także J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny.
  o. Rafał przewodniczył również koncoworocznej wieczornej Mszy św.
  O północy Nowego 2017 Roku Mszy św. przewodniczył J.E.Ks.Bp Edward Białogłowski. Wielu wiernych w ten sposób przywitało Nowy Rok a szczegónie członkowie rzeszowskich Wspólnot Odnowy w Duchu Św., które w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym miały swoją kolejną już zabawę sylwestrową.
 • Święta Narodzenia Pańskiego

  2016-12-25
  Uroczystą Pasterką rozpoczęliśmy obchodzy Świąt Narodzenia Pańskiego. Przy śpiewie kolędy o. Rafał złożył figurkę Dzieciątka Jezus w szopce, którą przygotował br. Wawrzyniec wraz z Panem Kamilem i Markiem.
  Pasterce przewodniczył o. Kustosz, który głosił także w tę Uroczysość kazania.
  Rankiem w Boże Narodzenie Mszy św. o 7.30 przewodniczył J.E.Ks.Bp Edward Białogłowski i wygłosił homilę.
  W Święto św. Szczepana Eucharystii o 12.00 przewodniczył J.E.Ks.Bp Ordynariusz Jan Wątroba, który wygłosił do wiernych także Słowo Boże.
  Z kolei wieczornej Mszy św. o 18.30, sprawowanej wraz z solenizantem o. Szczepanem Dolańskim, przewodniczył J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny.
 • Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

  2016-12-08
  Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP jest szczególnie przeżywana w naszej Prowincji Zakonnej oo. Bernardynów, gdyż Maryja jest jej Patronką. W Sanktuarium można w tym dniu zyskać odpust zupełny.
  Wieczornym Nieszporom Maryjnym przewodniczyli Kapłani wraz z klerykami WSD Diecezji Rzeszowskiej. Obecny był na nich także J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny oraz wierni czciciele Matki Bożej.
  Po zakończeniu nabożeństwa J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny przewodniczył Eucharystii. Kazania odpustowe głosił ks. dr Marek Story, wicekanclerz.
  Na cześć Maryi Niepokalanej przez cała Oktawę będą miały miejsce procesje eucharystyczne poprzedzone Nieszporami.
 • Msza św. na zakończenie "Procesji światła" i Roku Miłosierdzia

  2016-11-13
  13 listopada w Procesji Światła ulicami rzeszowskiej Starówki przeszło kilkaset osób. Modlitwa była częścią nowenny przed Uroczystością Chrystusa Króla i przygotowaniem się do Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 15.00 przy Krzyżu Ofiar Komunizmu na Placu Śreniawitów pod przewodnictwem Ks. Bp Ordynariusza Jana Wątroby.
  Ostatnia stacja miała miejsce przed Drzwiami Jubileuszowymi w naszej Bazylice, aby ostatni raz przejść przez Drzwi Święte. Bazylika należy bowiem do jednego z czternastu jubileuszowych kościołów stacyjnych.
  Po procesji większość jej uczestników uczestniczyła w Mszy św. o godz. 16.30 w Sanktuarium M.B. Rzeszowskiej. Byli tam między innymi członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej z prezesem Jeremim Kalkowskim i posłanką Haliną Szydełko – członkiem Zarządu Akcji Katolickiej. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny. Homilię wygłosił ks. Stanisław Potera - asystent Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej
 • Zawierzenie Środowiska Akademickiego Matce Bożej Rzeszowskiej

  2016-10-26
  26 października 2016r. miała miejsce Uroczysta Msza św. i Akt Zawierzenie Środowiska Akademickiego Matce Bożej Rzeszowskiej na Nowy Rok Akademicki 2016/2017. Mszy św. przewodniczył Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, koncelebrowali Ks. Bp Edward Białogłowski, Ks. Inf. Wiesław Szurek a także kapłani z Kurii diecezjalnej, seminarium oraz związani z uczelniami akademickimi. Obecny był także Ks. Bp Kazimierz Górny wraz z rektorami uczelni, pocztami sztandarowymi i studentami. Chór akademicki uświetnił liturgię swoim śpiewem.
  Po Mszy św. Ks. Biskup Ordynariusz wraz z Rektorami rzeszowskich uczelni odmówił Modlitwę Zawierzenia w kaplicy Matki Bożej Rzeszowskiej.
  Spotkanie zakończyła agapa w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym.
 • Wizyta o Michaela Perry - Generała Zakonu OFM

  2016-10-10
  W poniedziałek 10 października br. w ramach Wizytacji Kanonicznej naszej zakonnej Prowincji Wniebowzięcia NMP (oo. Bernardynów) do Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej przybył Minister Generalny Zakonu Braci Mniejszych O. Michael Perry wraz z Definitorem Generalnym - O. Ivanem Sesarem.
   O. Generała powitał o. Rafał Klimas, gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium oraz  Współbracia klasztornej wspólnoty.
  Po modlitwie u stóp Matki Bożej, rozmowie z zakonnikami i zwiedzeniu Sanktuarium oraz wizycie w klasztorze o. Generał udzielił wszystkim błogosławieństwa.
 • Nabożeństwo Transitus, czyli śmierci św. Franciszka z Asyżu

  2016-10-03
  W Wigilie Uroczystości naszego Zakonodawcy św. Franciszka z Asyżu w każdej franciszkańskiej świątyni wspominamy Jego śmierć poprzez udział w specjalnym nabożeństwie zwanym Transitus, czyli przejście z tego świata do Ojca niebieskiego. św. Franciszek zmarł 3 października 1226r. zaś 4 października w Zakonach Franciszkańskich przypada jego liturgiczna Uroczystość.
  Wieczornej Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię Ks.Bp Ordynariusz Jan Wątroba a koncelebrowali Księża Infułaci, Ks. Dziekan oraz kapałni diecezjalni i zakonni. W Mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz Franciszkańskiej Młodziezy Oazowej a także siostry zakonne i czciciele św. Franciszka.
  Nabożeństwu Transitus przewodniczył o. Rafał Klimas, gwardian i kustosz. Dołączyli na nie także Ks. Bp Edward Białogłowski i Ks. Bp Kazimierz Górny. Po odpowiednich śpiewach i odczytaniu opisu śmierci św. Franciszka z uniesionymi rękami zanosiliśmy nasze modlitwy do Boga, dziekując za tak wspaniałego Świętego.

 • Procesja różańcowa i Msza św.

  2016-10-02
  W niedzielę, 2 października w naszym mieście odybła się kolejna Rzeszowska Procesja Różańcowa.Rrozpoczęła się pod Krzyżem na Placu Śreniawitów o godz. 15.00. Organizatorem była Akcja Katolicka. Procesja zakończyła się przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, gdzie J.E.Ks.Bp Kazimierz Górny podziękował uczestnikom oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Wielu wiernych pozostało na Mszy św. w naszej Bazylice sprawowanej w intencji Ojczyzny, której przewodniczył  Ks. Biskup. Homilię wygłosił ks. kanclerz Jerzy Buczek.
Strony: « Poprzednia 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 55 Następna »
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.