Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Centralna uroczystość odpustowa

  2010-08-15
  Główna celebracja liturgiczna w uroczystość Wniebowzięcia NMP rozpoczęła się o 16.30 na placu przed kościołem. Poświęcono odnowioną figurę św. Jana z Dukli, nowe drzwi do Bazyliki, a także odnowione i rozbudowane organy. Uroczystości przewodniczył gość z Rzymu - J. E. ks. abp Edward Nowak, który wygłosił okolicznościową homilię.
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

  2010-08-15
  Uroczystość Wniebowzięcia NMP to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w naszym rzeszowskim kościele. Historia  Sanktuarium rozpoczęła się w dniu tej uroczystości, kiedy Jakub Ado doznał objawienia Maryi z Dzieciątkiem na drzewie gruszy i usłyszał jej głos: "Chcę na tym miejscu chwałę Syna mego widzieć i nieść pociechę utrapionym". Przez bez mała pięć wieków kolejne pokolenia wiernych nawiedzających rzeszowskie sanktuarium spełnienia tej obietnicy.
 • Zakończenie remontu organów

  2010-08-14
  W przeddzień uroczystości Wniebowzięcia NMP w naszym kościele zabrzmiały ponownie organy. Instrument przez wiele ostatnich miesięcy poddawany był zabiegom konserwatorskim. Dokonała tego firma Adama Wolańskiego z Lubania. Organy zostały poddane nie tylko renowacji, ale także rozbudowie. 
 • Uroczystość Matki Bożej Anielskiej

  2010-08-02
  Miesiąc sierpień jest miesiącem poświęconym Matce Bożej. W tym czasie wielu z nas odwiedza maryjne sanktuaria, chętnie też uczestniczymy w uroczystościach poświęconych Maryi. Jedną z takich uroczystości obchodzimy dzisiaj. Jest to święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli, którego początki sięgają świętego Franciszka z Asyżu. On to właśnie wyprosił na dzień 2 sierpnia odpust w odbudowanej przez siebie kapliczce zwanej Porcjunkulą.
 • Kamienna figura Matki Bożej Rzeszowskiej

  2010-07-21
  Kilka dni temu u zbiegu alei Cieplińskiego i ulicy Sokoła ustawiona została nowa figura Matki Bożej Rzeszowskiej. Została ona wykonana z piaskowca przez prof. Marka Saka z Łodzi, a okolicznością jej wykonania stał się obchodzony w tym roku jubileusz 400-lecia fundacji kościoła i klasztoru OO. Bernardynów w Rzeszowie (1610 r.). Uroczyste poświęcenie nowej figury, a także odnowionej firgury św. Jana z Dukli, nowych drzwi do Bazyliki i organów po renowacji zostanie dokonane 15 sierpnia.
 • Od Matki Bożej Rzeszowskiej do Ostrobramskiej

  2010-07-03
  Dzisiaj o 7.00 Mszą świętą w naszej Bazylice rozpoczęła się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa Rzeszów-Wilno organizowana przez Akcję Katolicką Diecezji Rzeszowskiej. We wspólnej modlitwie pielgrzymi powierzyli się opiece Pani Rzeszowa. Eucharystię celebrowali kapłani biorący udział w pielgrzymce, a uczestniczył w niej ks. bp Edward Białogłowski. Na koniec ksiądz biskup przemówił do wszystkich i udzielił apostolskiego błogosławieństwa. 
 • Zmiany personalne w klasztorze

  2010-07-01
  Co roku, na przełomie czerwca i lipca, Zarząd Prowincji OO. Bernardynów dokonuje personalnych zmian w klasztorach, które podlegają jego jurysdykcji. W tym roku wspólnota naszego rzeszowskiego klasztoru została wzmocniona o dodatkowego kapłana. Jest nim o. Konstancjusz Makówka.
 • Uroczystość świętych Piotra i Pawła

  2010-06-29
  Od czasu ustanowienia naszego kościoła Bazyliką Mniejszą rozszerzyła się lista dni, w które można zyskać odpust zupełny. Dołączyła do nich uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dzisiaj w naszym kościele sprawowane były Msze święte według porządku świątecznego. Szczególnego charakteru nabrała Eucharystia o 10.30 sprawowana pod przewodnictwem ks. infułata Wiesława Szurka. Kazania odpustowe głosił o. Samuel Węgrzyn, wikariusz naszego klasztoru.
 • Msza święta prymicyjna o. Ekspedyta

  2010-06-24
  Jak już informowaliśmy, w minioną sobotę w Kalwarii Zebrzydowskiej br. Ekspedyt otrzymał święcenia prezbiteratu. Dzisiaj w naszej Bazylice miała miejsce jego Msza prymicyjna. Ojciec Ekspedyt odprawił ją w gronie współbraci z rzeszowskiego klasztoru. Kazanie prymicyjne wygłosił o. Wiktor Tokarski.
 • Czym jest zło, gdy go nie widać?

  2010-06-22
  "Czym jest zło, gdy go nie widać?" to temat ostatniej przed wakacjami katechezy audiowizualnej, która dzisiaj odbyła się w naszym kościele. Gościem był subdiakon Sergiusz Orzeszko, członek Instytutu Dobrego Pasterza. Boża łaska działająca w jego życiu poprowadziła go od ateizmu, w którym się wychował do wiary w Boga w Kościele katolickim.
 • Święcenia prezbiteratu brata Ekspedyta

  2010-06-19
  W dniu dzisiejszym w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej święcenia kapłańskie przyjął br. Ekspedyt Osiadacz, który od kilku miesięcy pracuje w naszym klasztorze w Rzeszowie. Msza prymicyjna ojca Ekspedyta połączona ze specjalnym błogosławieństwem zostanie odprawiona w rzeszowskiej Bazylice w najbliższy czwartek o 18.30. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy z nowo wyświęconym kapłanem.
 • Odpust ku czci świętego Antoniego z Padwy

  2010-06-11
  Nasz rzeszowski kościół cieszy się umiłowaniem wiernych nie tylko ze względu na kult Matki Bożej Pani Rzeszowa, ale także z powodu szczególnego miejsca, jakie w nim zajmuje święty Antoni z Padwy. Cotygodniowa nowenna odprawiana po ostatniej porannej Mszy świętej we wtorki gromadzi rzesze wiernych, którzy umiłowali sobie tego wielkiego patrona Kościoła. Dzisiaj w naszej Bazylice świętowaliśmy uroczystość świętego Antoniego z Padwy.
Strony: « Poprzednia 1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 56 Następna »
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.