Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej, Bazylika OO. Bernardynów w Rzeszowie
Menu

Co najbardziej cenisz w naszym Sanktuarium?
A A A
Wydarzenia
 • Stop narkotykom! Spotkanie ze Wspólnotą "Cenacolo"

  2009-12-15
  W ramach comiesięcznych katechez audiowizualnych organizowanych przez wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym i Franciszkańską Młodzież Oazową, we wtorkowy wieczór gościliśmy młodych mężczyzn ze Wspólnoty "Cenacolo" z Podęby Radlnej koło Tarnowa. Nasi goście: Krzysztof, Szymon, Adrian, Łukasz i Miszko przyjechali, aby podzielić się swoim świadectwem wychodzenia z nałogu narkotykowego.
 • Zakończenie oktawy

  2009-12-15
  Wieczorem  7 grudnia w naszej Bazylice rozpoczęliśmy świętowanie uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to jedna z najważniejszych uroczystości w naszym Sanktuarium, toteż  towarzyszyła jej tradycyjna uroczysta oktawa. Codziennie przed Mszą świętą wieczorną sprawowane były nieszpory ku czci Matki Najświętszej, a także odbywała się procesja. 
 • Cantico delle Creature

  2009-12-08
  Wczoraj wieczorem w naszej Bazylice sprawowana była uroczysta Msza święta na zakończenie jubileuszu 800-lecia powstania Zakonu Braci Mniejszych. Ostatnim jednak wydarzeniem jubileuszowego roku w naszym kościele był dzisiejszy koncert.  Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej pod batutą Tomasza Chmiela, chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowany przez Katarzynę Sobas-Klocek, a także soliści: Grażyna Zielińska (sopran), Matylda Staśto (alt) i Tomasz Kuk (tenor) wykonali oratorium austriackiego kompozytora Geralda Spitznera napisane do słów "Pieśni słonecznej" św. Franciszka z Asyżu.
 • Święcenia prezbiteratu i diakonatu

  2009-12-08

  Dzisiaj obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W zakonnej prowincji OO. Bernardynów jest to święto patronalne. Głównej Mszy świętej o 12.00 w Bazylice rzeszowskiej przewodniczył J.E. ks. bp Edward Białogłowski. W czasie Eucharystii udzielił on święceń diakonatu i prezbiteratu dwóm braciom Bernardynom.

 • Zakończenie Wielkiego Jubileuszu Zakonu

  2009-12-07
  W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w naszej Bazylice została odprawiona Eucharystia na zakończenie Wielkiego Jubileuszu 800-lecia Istnienia Zakonu Braci Mniejszych, do którego należy zakonna prowincja OO. Bernardynów. Zakon ten popularnie zwany Zakonem Franciszkańskim został założony przez św. Franciszka z Asyżu. Obecnie posiada on trzy gałęzie - Zakon Braci Mniejszych (Ordo Fratrum Minorum - OFM), Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (Ordo Fratrum Minorum Convetualim - OFMConv), a także Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (Ordo Fratrum Minorum Capuccinorum - OFMCap).
 • Adwent w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej

  2009-11-29
  Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele nowy rok liturgiczny. Okres, którym go rozpoczynamy nazywamy Adwentem (łac. adventus - przyjście). Przez 26 dni będziemy się przygotowywać do uroczystości Narodzenia Pańskiego, a także Paruzji, czyli powtórnego przyjścia Chrystusa na Ziemię. W tym wyjątkowym czasie towarzyszy nam osoba Najświętszej Maryi Panny, która przez swoją modlitwę i przykład życia pomaga w przygotowaniu serc na przyjęcie Jej Syna Jezusa Chrystusa.
 • Tato. gdzie jesteś?

  2009-11-17
  We wtorek, po wieczornej Mszy świętej w naszym kościele miała miejsce druga katecheza audiowizualna, którą organizują wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym i Franciszkańskiej Młodzieży Oazowej. Tematem spotkania był kryzys ojcostwa, a katecheza została zatytułowana: "Tato, gdzie jesteś?". Gośćmi specjalnymi spotkania byli członkowie społecznej inicjatywy Tato.net - Sławomir Baran i Andrzej Konopka.
 • Koncert Filharmonii Rzeszowskiej

  2009-11-06
  Dzisiaj wieczorem szacowne mury rzeszowskiej Bazyliki OO. Bernardynów wypełniły się muzyką Jana Sebastiana Bacha i Wolfganga Amadeusza Mozarta. W czasie koncertu zorganizowanego przez Filharmonię Rzeszowską w naszym kościele wykonano dwa utwory nie mające sobie równych wśród dzieł muzyki klasycznej. Pierwszym z nich była III suita orkiestrowa D-dur BMV 1068 Jana Sebastiana Bacha, a drugim Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta..
 • Pierwsza katecheza audiowizualna

  2009-10-27
  We wtorkowy wieczór w naszej Bazylice został zainaugurowany cykl katechez audiowizualnych kierowanych do dorosłych i młodzieży. Celem spotkań jest przybliżanie zagadnień związanych z wiarą, duchowością, chrześcijańską moralnością, a także sprawami społecznymi. Organizatorem spotkań są wspólnoty działające przy klasztorze OO. Bernardynów - Odnowa w Duchu Świętym, a także Franciszkańska Młodzież Oazowa.
 • Uroczystość poświęcenia kościoła

  2009-10-25
  Jak co roku w ostatnią niedzielę października obchodzimy uroczystość poświęcenia kościoła. W naszej Bazylice na mocy dekretu J. E. ks. bpa Kazimierza Górnego jest to dzień, w którym można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 • Siostry Sercanki z wizytą u Pani Rzeszowa

  2009-10-24
  W sobotni wieczór kaplica Matki Bożej Rzeszowskiej wypełniła się Siostrami ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, popularnie zwanych Siostrami Sercankami. Około 30 sióstr przełożonych z Prowincji św. Józefa obejmującej południowo-wschodnią Polskę i Ukrainę na czele z s. Damaris Kolebuk przybyło do naszego kościoła, aby dziękować Bogu i Jego Matce za łaski udzielane zgromadzeniu i prosić o dar nowych powołań zakonnych. Okazją do pielgrzymki przed oblicze Rzeszowskiej Pani przez Siostry było cykliczne spotkanie modlitewno-formacyjne odbywające się w domu prowincjalnym Sióstr w Rzeszowie.
 • Uroczystość świętego Franciszka z Asyżu

  2009-10-03
  W tym roku Zakon Braci Mniejszych popularnie zwany Zakonem Franciszkańskim, do którego należy prowincja OO. Bernardynów, obchodzi 800 lat swojego istnienia. W 1209 roku założyciel zakonu - św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie Reguły Zakonnej, co oznaczało prawne zatwierdzenie nowo powstałego zakonu.
 

X Nie pokazuj więcej Strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, aby usprawnić korzystanie z niej i do celów
statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to wyrażasz zgodę na ich używanie i zapisywanie na Twoim urządzeniu.